Blog

Buzdolabında Gıdaların Bozulmaması için

            Gıda olarak kullandığımız ve kısa sürece bozulabilecek olan ürünlerin buzdolabında saklamak iyi bir fikir gibi görünse de kısa zamanda tüketilmesi gerektiği gerçeğini ortadan kaldıramamaktadır. Besinler, içeriğine göre zamanla bozulma gösterirler. Tüketilmemesi durumunda çöpe giden bu maddeler, maddi zarara yol açmaktadır. 

Sadece Soğutmak Yetmez

            Yiyecek maddelerinin bozulmaması için ideal bir buluş olan buzdolapları, ürünleri sadece soğutma prensibiyle korumaktadır. Sadece soğutma ile ürünlerin bozulma zamanları uzatılmaktadır.

            Ürünler hava aldıkça formlarını kaybederler. Bu sebepten, hava ile temaslarını ortadan kaldıran ev tipi vakum poşeti ile korunmaya alınabilir. Bazı buzdolabı modellerinde, vakum sistemi bulunmakta olup, gıda vakum poşeti, içindeki gıdalarla havasız bırakılarak korunmaya alınmaktadır. 

Gıdaların Bozulması Önlenebilir Mi?

            Temel olarak bakıldığında her gıdanın içerdiği su oranının değişmesi sebebiyle, bozulma sürelerinin farklı olduğu gözlemlenmiştir. Hava ile teması ile bozulma evresine giren besinler çabuk tüketilmezse kullanılmaz hale gelecektir. Bu bağlamda gıdanın bozulması engellenemez; sadece geciktirilebilir.

            Son zamanlarda trend olan tırtıklı vakum poşeti ile korumaya alınan gıdalar, kısa süreli kullanımlar için ideal durumdadır. Kullanılacak kadar besin maddesi, bu poşetlere konarak saklanmaktadır. İhtiyaç duyulan miktarda poşet açılarak kullanılınca, uzun süreli tüketime uygun hale gelmektedir.

Poşetleri Vakumlamak Zorunlu Mu?

            Besinlerin içine konduğu poşetlerin havasını almak zorunludur. Zaten bozulmayı hızlandıran içeride kalan havadır. Bu nedenle, poşetlerin içindeki hava vakum aparatları ile çekilerek kullanılması önerilmektedir. Vakumlu poşetteki besin maddesi buzdolabının her bölümünde kullanılabilir.

Buzdolabında Gıdaların Bozulmaması için” ile ilgili yorum;

  1. fdb9ac9f31fa957d0e437cc1ccb745ed?s=74&d=identicon&r=g Erçetin Özyol dedi ki:

    Beklediğim kalitede ve tam zamanında teslim edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir